2021 Yılında Grafik Tasarım Trendleri Neler Olacak?

2020 yılı daha önceki yaşadığımız yılların hiç birine benzemedi. Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını dijitalleşmeye altına çağını yaşatırken birçok yeni trend ve alışkanlık hayatımıza girdi. Ekibimizden Neslihan 2021 yılında grafik tasarımda bizleri neleri beklediğini sizler için yazdı.

Daha Minimalist | Yaratıcı ve Gerçek

 2020 yılında gelişen teknoloji ve dünyayı etkisi altına alan salgınla birlikte sosyal medyaya ilgi daha da arttı. Sosyal medyanın etkin kullanımında en büyük ölçü farklılaşan ve gerçek boyut kazanan grafik tasarımlar oldu. İletilmek istenen mesajlar daha sade ve çarpıcı tasarımlarla bir araya getirilerek hedef kitlelere ulaşıldı.

2021’de bizi neler mi bekliyor?

Renkler, tipografi, çizgisel fotoğraflar, 3D çalışmalar, dijital gerçeklik ile harmanlanan tasarımlar ve tek kelimelik minimalist çalışmalar.

Renklerde ilk bahar esintisini göreceğiz.

 2020 yılında Pantone güven ve bağlantı aşılayacağını düşündüğü Klasik Mavi(19-4052) rengini yılın rengi seçmişti. Birçok firma tasarımlarında mavi rengini kullanarak profesyonellik vurgusuna değindiler.

2021 yılında ise istenen ve dilenen insanlara moral verecek ve umut aşılayacak olan bir renk seçmekti. Fakat bunun tek renk ile mümkün olmayacağını düşünmüş olacaklar ki iki renk ile hem insanların bu zorlu süreçlerine dayanıklılığını vurgulamak hem de güçlü ve pozitif olumlamalar sağlamak amacıyla Gri ve Sarı renklerini seçtiler. PANTONE 17-5104 Ultimate Grey + PANTONE 13-0647 Aydınlatıcı, iki bağımsız renk umarız bu sene bizlere istenen etkiyi sağlamış olur.

Tipografi

Genelde firmalar için aşırı yazı yazılmış hissini yaratmamak ama istenen mesajı karşı tarafa iletmek amacıyla nesnesel yazılar ile tasarımlar oluşturulmaktaydı. 2020 sonlarına doğru ise daha çok anlatmak yerine daha sanatsal olmak önem kazandı. 2021’de mesajın iletilip iletilmemesinden ziyade seyirlik, soyut bir göz illüzyonu ile marka ve mesaj bilinirliğini algısal olarak oluşturmak planlanmakta. Çünkü artık kitleler net bilginin sunulmasından ziyade araştırarak öğrenmenin keyfine vardılar. Ayrıca kendi ulaştıkları bilgilere ise hafızalarında daha kolay yer verdiler.

Çizgisel Fotoğraflar

Sosyal medya kullanımının yanı sıra geliştirilen yeni medya araçları da grafik tasarım trendlerinin oluşturulmasında büyük bir destek. İnsanların en çok kullandığı efektler, emojiler ve çizgiler birçok şirket tarafınca reklam ve tasarımlarında uygulandı. Fotoğraflar ve videolarda çizgilerin kullanılması ise en hızlı gelişen illüstrasyonları oluşturdu. Dinamik ve görsel şölen oluşturan çizgilerin kullanımı uzunca bir süre devam edecektir.

3D Çalışmalar

Videolarda, animasyonlarda, oyun tasarımları ve arayüz tasarımlarında görmeye alıştığımız 3D tasarımlar, grafik trendlerinde de kendisini göstermeye devam edecek. Özellikle tipografi ile birlikte yeni oluşumlarda başlamış bulunmakta. Yazı fontlarının giderek gerçeklik hissi vermesi ve illüstrasyonların insanların hayal gücüne dokunması yaygınlaşmasını destekleyecek niteliktedir.

Dijital gerçeklik ile harmanlanan tasarımlar

 Gelişmekte olan teknoloji, firmaları daha fazla dijital olmaya zorlamaktadır. Firmalar kullandıkları teknolojileri yayınlayamadıkları için mantıksal süreçlerini tasarımlarına taşımaktadır. 2020 yılı ile gelişen teknoloji ve dijitalleşen tasarımlar 2021 yılınında en önemli grafik tasarım trendini oluşturmaktadır. Mevcutta oluşturduğu yerini teknolojinin gelişmesiyle daha da sabitleştireceği ön görülmektedir.

Minimalist çalışmalar

 Aslında tüm yazılarımızın ortak noktasını belki de minimalist çalışmaların önem kazanması diyebiliriz. Olabildiğince net ve sade çalışmalar ile birlikte mesajlarımızı iletmek hem tasarımsal olarak hem de mesaj içeriği olarak yoğunluk oluşturmayacaktır. Fakat her zaman örnek çalışmalar oluşturacağı gibi zihinlerde istediğimiz etkiyi de yaratmamıza olanak sağlayacaktır.