B2B Dijital Pazarlama İçin İp Uçları

2020 yılında yaşadığımız küresel salgın tüm dünyadaki pazarlama stratejilerini de önemli ölçüde değiştirdi. Basılı medya, fuarlar, organizasyonlar en az 6 ay daha çok fazla kullanılması mümkün alanlar gibi gözükmüyor. Bu yaklaşık 1 yıllık süreç içerisinde B2B firmalarda pazarlamaları dijitalleştirmek zorunda olduklarının farkına vardı. Fuar ve dergi arasında giden B2B pazarlama işleri son dönemde daha cesur ve dijital işlere imza atıyor. Peki B2B dijital pazarlama için ne gibi ip uçları verebiliriz listemizden bakalım.

1-E-Öğrenme Alt Yapısı

Öncelikle bu salgın sona erse dahi bir e-öğrenme alt yapınız muhakkak olsun. Bu hem sizin hem de müşterileriniz için bulunmaz bir nimet. Hem zamandan tasarruf ederken, hem de LEAD yaratmak için online eğitim sistemleri gerçekten de mükemmel sonuçlar veriyor. Üstelik iyi bir strateji ile e-öğrenme sisteminizi SEO ve içerik pazarlamasında da kullanabilirsiniz.

2-SEO Arama Motoru Optimizasyonu

B2B pazarlar pandemi sürecinde aynı zamanda ekonomik olarak zorluklar yaşadı. Pazarı daralmayan şirket sayısı gerçekten de çok az. Bu nedenle fiyat performans oranı yüksek bir pazarlama stratejisi akıllıca olacaktır. SEO bunlardan biri. Satın alma yapmak için internette arama yapan müşteriyi bulan doğru anahtar kelimelerle yeni satışlar ve projeler geliştirebilirsiniz.

3-Blog ve İçerik Pazarlaması

Bugün SEO’nun geldiği nokta da gerçekten de rekabetçi kelimelerle çalışıyorsanız, iyi bir blog sayfası olmadan bu işi yapmak çok zor. İyi bir blog sayfası hem SEO puanınızı geliştirir, hem de iyi bir içerik pazarlaması yapmanızı sağlar. Bu nedenle teknik ekibinizle birlikte iyi bir blog stratejisi geliştirmek bu pandemi sürecinde sizlere artı değerler katacaktır. Festo için oluşturduğumuz blog sayfasına buradan bakabilirsin.

4-E-Posta Pazarlaması

B2B pazarlamanın kalbi data yönetimi ve e-posta pazarlamasıdır. Yeni bir teknoloji çıkmazsa bu 50 yıl sonra da bu şekilde olacak. Elinizde ne kadar veri varsa ve bu veriyi ne kadar akıllı kullanıyorsanız, pazarlama o oranda satışa dönüştürülebilir aksiyonlar alır. Bu nedenle henüz CRM sisteminiz yoksa bunu şirketinize entegre edin. Doğru listeler oluşturarak segmentasyonla doğru e-posta pazarlamasına başlangıç yapın.

E-posta pazarlaması B2B dijital pazarlamanın en temel unsurlarıdan biridir.

5-Sosyal Medya

Sosyal medya artık günümüzün olmazsa olmazı. Ancak bir çok firma bu noktada şunu kaçırıyor. Sosyal medya şirketler için bir reklam yeri.  Bu nedenle aylık belli bütçeler ayırmadan sosyal medya da başarılı olma şansı B2B firmalar çok az. Bu nedenle doğru içerik stratejisi ile yani ürünü değil firmanızı ve çözümlerini baz alan bir içerikle ve aylık doğru bir bütçe ile çok keyifli bir sosyal medyanız olabilir.