Covid-19 ile Birlikte Pazarlama da Değişiyor H2H Pazarlama

İnternet ve digital çağın değiştirdiği olguların başında hiç şüphesiz pazarlama ve marka faaliyetleri geliyor. Tüketici ve müşteri profilinin değişmesinin yanında pazarlama dünyasına eklenen yeni oluşumlar sayesinde (growth hackerlardan tutunda, sosyal medya, SEO vb kavramlar) eski kalıplar yerini yeni stratejilere bıraktı. B2B (Business to Business) pazarlamada bunlardan biri. B2B pazarlama hakkında Google’da kısa bir araştırma yaptığınızda en çok içerik üretilen konulardan biri B2B ve B2C pazarlama arasındaki farklar olmuş. Ancak Covid-19 ile birlikte pazarlama faaliyetlerimiz de yeni bir strateji üzerine doğru evriliyor: H2H ( Human to Human) yani insan odaklı pazarlama.

Artık pazarlama faaliyetleri odak noktası insan olan stratejiler üzerine kuruluyor.

Peki B2B odaklı markaların insan odaklı pazarlamaya yönelmesi nasıl ve neden gerçekleşmeli maddeler halinde sıralayalım;

  • Çözüm Odaklı Olma: B2B odaklı markalar vizon ve misyon değerlerine ayrı bir önem verir ve bu olguları kendilerine kılavuz olarak belirlerdi. Ancak bu 2 olgunun artık insanlar için bir önemi yok. İnsanlar sizinle değil onların acılarını nasıl dindireceğinizle ilgileniyor. Bu nedenle markalar müşterilerine “Neden Varım” sorusunun cevabını vermeliler.

Kişiselleştirme: İşletmelerin duyguları yoktur ama insanların vardır. İnsanlar hissetmek, anlamak, içinde olmak hatta birlikte hareket etmek ister. Bu nedenle markalar artık insanların bu hislerine ve isteklerine daha çok eğilmek zorunda kaldı.

Sınırsız Bilgiye Ulaşım: Artık herkesin her an istediği bilgiye ulaşabilmesi B2Bler için rekabeti arttırdı. İnsanlar işletmeleri için farklı firmalara ve bilgilere ulaştıkça mevcut firmalar sorgulanır oldu. Bu da işletmeleri farklı arayışlara girmek zorunda bıraktı.

Sosyal Medya Kullanımı: Sosyal medya artık marka stratejinizde olmazsa olmaz bir yer kaplıyor. İçerik pazarlamasının da önemli bir ayağı olan sosyal medya firmanızın faaliyet alanına bakmaksızın olmanız gereken bir alan.

Ölçümleme: “Ölçmediğiniz şeyi geliştiremezsiniz.” mottosu pazarlamada daha sık anılır oldu. Pazarlama profesyonelleri artık elindeki verileri değerlendirebilecekleri birçok araca sahipler ve bu araçlar gerçekten de işe yarıyor. Dahası bu araçlar sayesinde insana ulaşım daha kolay bir hale geldi. Bu da pazarlamada yeni ufuklar açılmasını sağladı.

Pazarlama araçları artık potansiyel müşterilerimize daha kolay ulaşmamıza ve onlarla daha rahat bir şekilde iletişim kurmamıza olanak sağlıyor.

 

Bütün bunlar B2B pazarlamanın evrilmesinde öncü olan temel yapıları oluşturuyor. Ancak hala şu dört temel yapıyı da unutmamak gerekiyor.

-B2B pazarlamada güven ve sadakat duygusu hala ön plandadır.

-B2B pazarlamanın meyveleri uzun dönemli müşteri ilişkileri ile alınabilir.

-B2B pazarlamada ağızdan ağza yayılmanın gücü hala etkindir.

-B2B pazarlama üründen aldığı içgörüyü kullanma eğilimindedir.