Kurumsal Linkedin Eğitimi

Linkedin şüphesiz B2B pazarlama için en önemli sosyal medya mecrası olarak göze çarpıyor. Bugün ülkemiz 10.000.000 kullanıcı sayısı ile Dünya’da ön sıralarda yer alırken, doğru Linkedin kullanımı kurumsal firmaların satış stratejisi için büyük önem taşıyor. Bu nedenle firmalar hep pazarlama departmanlarına hem de satış personellerine Linkedin kullanım eğitimi vererek yeni leadlar yaratmada oldukça başarı sonuçlar alabilirsiniz.

Kurumsal Linkedin Eğitimi Sizlere Neler Sunar!

Kurumsal Linkedin eğitimi şirketlere yeni müşterilere nasıl ulaşabileceğini konusunda ip uçları verirken, şirket çalışanları için Linkedin nasıl kullanacakları konusunda bilgiler verir. Bu eğitim pazarlama ve satış olarak 2 ana kısımdan oluşur. Satış kısmında Linkedin LEAD toolları, Sales Navigator, Linkedin Premium Hesap nasıl kullanıldığı detaylıca anlatılmaktadır. Linkedin pazarlama toolları ise Linkedin’in son yıllarda gelişen pazarlama araçlarını öğretmektedir.

Linkedin Sales Navigator ve Linkedin Premium Farkı?

Linkedin Sales Navigator oldukça gelişmiş bir LEAD aracıdır. Sunduğu arayüz sayesinde LEADleri gruplandırabilir. Aramaları kayıt edebilir, CRM entegrasyonu ile ekibinizi yönetebilirsiniz. 20 adet Inmail ile farklı LEAD potansiyellerine mesaj gönderebilirsiniz. Premium hesaplarda Sales Navigator gibi gelişmiş bir LEAD sayfası yoktur. Inmail sayısı 15 adettir.

Linkedin Inmail Nedir?

InMail, bağlı olmadığınız başka bir LinkedIn üyesine doğrudan mesaj göndermenizi sağlar. Temel (ücretsiz) bir hesabınız varsa, yalnızca bağlı olduğunuz LinkedIn üyelerine doğrudan mesaj gönderebilirsiniz. InMail’i kullanmak için bir Premium hesaba yükseltmelisiniz. Mesaj tercihleri ayarlarında InMail’i almamayı seçmiş bir üyeye mesaj gönderemezsiniz.Abonelik türünüze bağlı olarak size belirli sayıda InMail kredisi tahsis edilir. 

Gönderdiğiniz ilk mesaja cevap verene kadar bir üyeye başka bir InMail gönderemezsiniz. InMail’in gönderilmesinden sonraki üç gün içinde alıcıya otomatik bir hatırlatma gönderilir. Gönderildikten sonraki 90 gün içinde kabul edilen / reddedilen veya doğrudan yanıtlanan her InMail mesajı geri alacaklandırılır. Bekleyen bir InMail mesajı kabul veya reddedilmiş olarak sayılmaz. LinkedIn mesajlaşma deneyiminin bir parçası olarak InMail mesajlarına Hızlı Yanıtlar da yanıt olarak sayılır. Sales Navigator planlara buradan ulaşabilirsiniz.

Linkedin Sales Navigator Neden Kullanmalıyım?

1-Erişemediğiniz müşterilere doğrudan bağlantı kurmanızı sağlar.

2-Hedef firmaları yazdıktan sonra, benzer firmaları da önerir. Bu özellikle yeni girdiğiniz bir piyasada önemlidir.

3-Satış ekibinize post karantina döneminde iyi bir satış aracı sunarsınız.

4-CRMle kolayca entegre edebilirsiniz.

5-Özellikle yurtdışını hedefleyen firmalarımız taradından fiyat performansı yüksek bir araçtır.

Linkedin Pazarlama Araçları

Linkedin pazarlama araçları özellikle Linkedin’in Microsoft tarafından satın alınması ile ciddi anlamda ilerleme kaydetti. Yeni bir çok reklam türü Linkedin pazarlama araçlarına eklenirken, hedef kitle seçimi genişledi. Ancak Linkedin reklamcılığında birçok püf nokta bulunduğu için reklam vermeden önce reklam türlerini deneyimlemek büyük önem taşıyor.